МОК го награди Георгиевски со 10.000 евра и стипендија за олимпиското сребро
Foto

МОК го награди Георгиевски со 10.000 евра и стипендија за олимпиското сребро

Парична награда во износ од 10.000 евра и месечна стипендија во висина од 1.000 долари ќе му додели Македонскиот олимписки комитет (МОК) на таеквондистот Дејан Георгиевски за освоениот сребрен медал на Игрите во Токио.

- Олимпискиот комитет, кој и досега севкупно ги финансираше сите подготвителни активности на Таеквондо репрезентативците на најпрофесионален начин, има задоволство дополнително да даде и финансиска награда за најзаслужниот за овој извонреден успех кој е круна на повеќегодишната систематска работа на стручниот штаб сесрдно поддржан од Олимпискиот комитет, соопштиja попладнево од МОК.

Финансиската еднократна награда ќе изнесува 10.000 евра, а дополнително МОК на Георгиевски ќе му обезбеди стипендија за следните Олимписки игри во Париз 2024 во износ од 1.000 долари месечно.

0 Коментари

Остави коментари