Мерцедес потпиша петгодишен договор со „Инеос“
Foto

Мерцедес потпиша петгодишен договор со „Инеос“

Британската хемиска компанија Инеос стана партнер на Формула 1 тимот Мерцедес. Договорот е дизајниран за пет години.

Како што е соопштено од „Фајненшал тајмс“, спонзорскиот договор ќе му донесе на тимот 20 милиони фунти (26,4 милиони долари) годишно.

Претходно, Мерцедес потпиша договор за соработка помеѓу својот научен оддел и тимовите за велосипедизам и едриличари на „Инеос“.

Инеос го проширува своето присуство во спортот. Минатата година компанијата стана спонзор на фудбалските клубови Ница од Франција и Лозана од Швајцарија.

0 Коментари

Остави коментари