Ливерпул на пенали го елиминираше Арсенал и стигна до четвртфинале во Лига купот
Foto

Ливерпул на пенали го елиминираше Арсенал и стигна до четвртфинале во Лига купот

Спектакуларно реми со десет постигнати голови одиграа синоќа на „Енфилд“ домаќинот Ливерпул и Арсенал. По нерешените 5:5, Ливерпул победи на пенали и се избори за четвртфинале во Лига купот.

Арсенал иако во два наврата водеше со два гола разлика (3:1 и 4:2), не издржа и му дозволи на противникот со гол во четвртата минута од судиското продолжение да изедначи.

Покрај Ливерпул, синоќа пласман во четвртфиналната фаза обезбедија и Астон вила по победата над Вулвс со 2:1, како и Манчестер јунајтед кој со истиот резултат го совлада Челзи на гостински терен.

Резултати од средбите одиграни во вторникот:

Манчестер сити – Саутемптон 3:1

Бартон Албион – Лестер 1:3

Оксфорд јунајтед – Сандерленд 1:1, на пенали 4:2

Евертон – Вотфорд 2:0

Кроули Таун – Колчестер 1:3.

0 Коментари

Остави коментари