Ливерпул е нов клупски светски шампион
Foto

Ливерпул е нов клупски светски шампион

Европскиот првак Ливерпул го победи јужноамериканскиот фудбалски владетел Фламенго со 1:0, во финалето на Светското клупско првенство кое се играше во Катар.

Откако по регуларните 90 минути немаше голови, во деветата минута од продолженијата Ливерпул даде гол, а стрелец беше Роберто Фирмино. Бразилецот му помогна на Ливерпул првпат да победи бразилска екипа и да дојде до првата титула во ова натпреварување.

Ова беше само четвртфинале кое по 90 минути заврши 0:0, но само еднаш тим кој дал гол во екстра периодот, не ја освојувал титулата.

0 Коментари

Остави коментари