Лејкерс ја запишаа првата победа сезонава по солидна одбрана
Foto

Лејкерс ја запишаа првата победа сезонава по солидна одбрана

Леброн Џејмс постигна 32 поени и додаде 10 асистенции за да ги изведе Лејкерс до првата победа во НБА-сезоната – 95-86 против Јута на домашен терен.

Ентони Дејвис помогна со 21 поен, а Трој Даниелс се приклучи од клупата со 15 поени, од кои 4 беа тројки. „Езерџиите“ делуваа цврсто во одбрана, предизвикувајќи 23 грешки на „џезерите“.

Натпреварот беше неизвесен до паузата пред домаќините да ја преземат контролата во третата четвртина. „Кралот“ постигна 12 поени, Даниелс постигна 3 тројки, а по 31:18, за Јута немаше враќање назад. До крајот гоститесамо ја намалија негативата.

Донован Мичел постигна 24 поени за Џез, но тие играа без Бојан Богдановиќ, кој го повреди глуждот во првиот натпревар од кампањата и мораше да го пропушти судирот.

Други резултати:

Бостон – Торонто 112: 106
Шарлот – Минесота 99: 121
Бруклин – Newујорк 113: 109
Мемфис – Чикаго 102: 110
Њу Орлеанс – Далас 116: 123 („трипл-дабл“ на Дончиќ – 25-10-10)
Оклахома Сити – Вашингтон 85:97
Денвер – Феникс 108: 107 (продолжение)
Сакраменто – Портланд 112: 122.

0 Коментари

Остави коментари