Колона возила на КФОР се движат кон Лепосавиќ
Foto

Колона возила на КФОР се движат кон Лепосавиќ

Повеќе од 45 возила на КФОР утрово заминаа во северниот дел на Косово и според информациите на Танјуг од терен, тие се движат кон градот Лепосавиќ.

Покрај борбени возила, тие носат и опрема за блокади и правење бариери, како градежни машини и жица.

Возила на КФОР, во кои се наоѓаат припадници на унгарскиот контингент, се поставени на две локации близу Лепосавиќ, пренесува Прва ТВ.

РТС оббјави кусо видео од движењето на возилата на КФОР.

Се очекува Приштина утре да донесе одлука за формирање на војска на Косово, но нема потврда дека движењето на КФОР е поврзано со тоа.

0 Коментари

Остави коментари