Ќе има ли датум за ЕУ во октомври?
Foto

Ќе има ли датум за ЕУ во октомври?

Во пресрет на одлуката за добивање датум за почеток на преговорите со Унијата во октомври, во вторник во посета на македонија ќе допатува претседателот на европскиот совет, Доналд Туск.

Тој ќе има средба со премиерот Зоран Заев, а по разговорите ќе одржат и заедничка прес конференција. Утре пак во Брисел на средба со шефицата на европската дипломатија ќе отпатува вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, кој ќе ја реафирмира подготвеноста на земјава за напредок во европските интеграции во пресрет на самитот на ЕУ во октомври.

 

0 Коментари

Остави коментари