Кинескиот претседател во официјална посета на Грција
Foto

Кинескиот претседател во официјална посета на Грција

Последните тројца грчки премиери, меѓу кои и актуелниот Киријакос Мицотакис, имале средба со кинескиот претседател Кси Џинпинг.

Џинпинг од денеска е во тродневна официјална посета на Атина по покана од грчкиот претседател Павлополус. Според агендата, една од првите негови посети ќе биде на кинеската компанија „Коско“ која пред извесно време го купи грчкото пристаниште Пиреја.

Тој е на покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос. Тој во интервју за кинеската телевизија „CCTV“ во пресрет на посетата порача дека посетата на Си Џинпинг на Атина означува нов период во односите меѓу двете земји.

0 Коментари

Остави коментари