Кауција од милион долари за тројцата полицајци од Минеаполис кои помагаа во убиството на Џоџ Флојд
Foto

Кауција од милион долари за тројцата полицајци од Минеаполис кои помагаа во убиството на Џоџ Флојд

Судот во Минеаполис одреди кауција од  еден милион американски долари за тројцата полицајци од овој град, кои се обвинети за помагање и поттикнување на убиството на Џорд Флојд, Афроамериканецот кој почина откако нивниот колега Дик Шовин речиси девет минути му клечеше на вратот.

Казната за тројцата полицајци, кои вчера за првпат се појавија пред судот, ќе може да се намали на 750.000 долари, но под одредени услови, вклучувајќи го и губењето на правото за носење на какво било лично оружје, пренесуваат британските медиуми.

Следното рочиште судијата го закажа за 29 јуни.

Откако вчера се појави наодот од обдукцијата на Флојд, според кој тој починал од срцев удар, Томас Лејн, Александар Куенг и Ту Тао се обвинети за помагање и поттикнување на убиство од втор степен и убиство од небрежност од втор степен.

Доколку бидат осудени, на тројцата им се закануваат казни од 40 години затвор.

Шoвин, полицаецот кој клечеше врз вратот на Флојд пред да умре, е обвинет за убиство од втор степен и ќе се појави на суд во понеделник.

0 Коментари

Остави коментари