Каратистката Јованоска утре наутро ја очекува олимписко деби
Foto

Каратистката Јованоска утре наутро ја очекува олимписко деби

Каратистката Пулексенија Јованоска утре рано наутро по средноевропско време ќе настапи на Игрите во Токио како претпоследна од осумчлениот македонски олимписки состав.

Настапот на 28-годишната Јованоска во дисциплината кати е најавен за во 03:00 часот во Нипон будокан салата во Токио

Јованоска ќе биде првата македонска каратистка во историјата со олимписки настап и воедно претпоследна, која ќе се бори за медал од осумчлениот состав на Игрите во Токио.

Последен од македонскиот тим на олимписката арена во Токио, в петок, ќе се појави борачот Магомедгаџи Нуров во категоријата до 97 килограми.

 

0 Коментари

Остави коментари