Ибрахимовиќ ќе добие споменик во Шведска
Foto

Ибрахимовиќ ќе добие споменик во Шведска

Напаѓачот на Лос Анџелес галакси, Златан Ибрахимовиќ ќе добие споменик во Шведска, пренесува „АС“.

Иницијативата потекна од шведската фудбалска асоцијација која одлучи споменикот да биде во Малме меѓу стариот и новиот стадион на локалниот клуб. Ова е родниот град и матичниот клубот на шведскиот напаѓач.

Висината на статуата ќе биде 2,7 метра, тежина – околу 500 кг.

Задолжен за изработката на споменикот е скулпторот Питер Линд.

0 Коментари

Остави коментари