Грчкиот премиер направи мали промени во Владата
Foto

Грчкиот премиер направи мали промени во Владата

Функционални подобрувања во министерствата за финансии, за развој, за труд, за здравство и животна средина, направи грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, според владиниот портпарол Стелиос Пецас, кој денеска ги соопшти промените во Владата, јави дописничката на МИА од Атина.

Во мини реконструкцијата направени се неколку мали промени, односно двајца заменици- министри станаа алтернативни министри, поставени се тројца нови заменици министри и седум нови генерални и специјални секретари во неколку министерства.

Пецас рече дека Мицотакис го дополнува владиниот состав кој „останува стабилен и во однос на бројот и во однос на реформаторската политика“.

Заменик министерот за финансии Теодорос Скилакакис сега е алтернативен министер за финансии надлежен за фискална политика, а алтернативен министер за развој и инвестиции стана досегашниот заменик министер Никос Папатанасис.

Нови заменици министри се поставени во министерствата за труд и социјални прашања, за здравство и за животна средина и енергија.

Портпаролот на грчката Влада соопштувајќи ги промените рече дека целта е ефективно управување со зголемените ресурси, поддршка на вработените и осигурителниот системот, организациско зајакнување на Министерството за здравство, заштита на животната средина и справување со предизвиците од климатските промени.

– Киријакос Мицотакис одбира лица од Парламентот и општеството, од различни возрасти и искуства. Водечки критериум е способноста и подготвеност да понудат, независно од идеолошките позадини. Пред предизвиците со кои што се соочуваме, веќе успешната Влада добива функционални подобрувања од премиерот за уште поефикасно, да ги исполни очекувањата на граѓаните, рече Пецас.

0 Коментари

Остави коментари