Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата
Foto

Фон дер Лајен: Западниот Балкан не е етапа на патот на свилата

Во својот годишен говор за состојбата на Европската Унија, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен нагласи дека отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија претставуваат историска одлука.

Фон дер Лајен потврди и дека  во текот на наредните недели Европската комисија ќе презентира нов пакет за економско закрепнување за целокупниот регион.

 

0 Коментари

Остави коментари