ФФМ побара од УЕФА „најстрога казна“ за австрискиот репрезентативец Арнаутовиќ
Foto

ФФМ побара од УЕФА „најстрога казна“ за австрискиот репрезентативец Арнаутовиќ

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) побара официјално од УЕФА најстрого да го казни австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ поради инцидентот што го предизвика во финишот на вчерашниот натпревар против македонскиот национелен состав во Букурешт во рамки на Европското првенство.

Арнаутовиќ со својот гол во 89. минута стави печат на триумфот на Австрија од 3:1 по што беше снимен од една од камерите крај теренот како со погрдни зборови се обраќа кон македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски, додека капитенот Давид Алаба се обидуваше да го замолчи својот соиграч цврсто притискајќи го со десната рака во пределот на образите.

ФФМ соопшти вечерва дека „најостро го осудува националистичкиот испад“ на Арнаутовиќ, упатен кон Алиоски.

- Воедно информираме дека поднесовме официјален допис до УЕФА во кој бараме најстрога казна за австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ. Како „Куќа на фудбалот“ секогаш сме против национализам, дискриминација и сите други форми на навреди и испади кои не се во духот на фудбалот и вредностите за кои сите заедно се залагаме. Секогаш ќе застанеме и ќе ги браниме интересите и достоинството на македонските репрезентативци каде и да настапуваат., се наведува во соопштението на ФФМ.

Од своја страна, Арнаутовиќ денеска се извини за вербалниот инцидент, порачувајќи дека „не е расист“.

0 Коментари

Остави коментари