Фетел: Рекордот на Хамилтон по бројот на победи сега е прашање на време
Foto

Фетел: Рекордот на Хамилтон по бројот на победи сега е прашање на време

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел призна дека има измешани чувства за фактот дека Луис Хамилтон наскоро ќе го сруши рекордот на Михаел Шумахер по бројот на победи во Формула 1.

Доколку победи на трката за ГН на Русија, Хамилтон ќе се изедначи со резултатот на Шумахер, кој има 91 победа во серија.

Јасно е дека веќе минатата година се виде како Луис е сè поблизу до овој рекорд. Мислам дека сега е само прашање на време кога ќе го собори овој рекорд. Тогаш од една страна ќе бидам вознемирен поради Мајкл, бидејќи во одредена смисла тој останува мојот идол.

Но, од друга страна, ќе бидам многу среќен за Луис. Затоа што тој го заслужува овој успех што го постигна во последните години. И што ќе го постигне во следните години – ако, се разбира, остане во Ф-1 долго време. Значи, чувството е од 50 до 50, истакна Фетел.

0 Коментари

Остави коментари