Ферстапен верува дека ништо нема да го спречи Хамилтон повторно да стане шампион
Foto

Ферстапен верува дека ништо нема да го спречи Хамилтон повторно да стане шампион

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен смета дека ништо не може да го спречи Луис Хамилтон да стане шампион во Формула 1 во 2020 година.

– Може ли некој да му застане на патот на Хамилтон да стане шампион? Не. Мерцедес има премногу предност. Се обидувам да се борам, но сега е невозможно. Ако само сонувате да се фатите со Мерцедес, тоа нема да се оствари. Ние мора да продолжиме да работиме, изјави Ферстапен.

По четири трки во сезоната 2020, Хамилтон е лидер во поредокот со 30 бода предност во однос на најблискиот прогонувач и клупски колега, Валтери Ботас. Ферстапен е на третото место и е 36 бода зад Хамилтон.

0 Коментари

Остави коментари