Фернандез и официјално претседател на Аргентина
Foto

Фернандез и официјално претседател на Аргентина

Алберто Фернандез (60) денеска официјално ја презеде должноста претседател на Аргентина, откако положи заклетва во Парламентот.

Фернандез на функцијата шеф на државата го замени Маурицио Макри.

На местото потпретседател е избрана Кристина де Киршнер Фернандез (66), која беше претседател од 2007 до 2015 година.

Претседателот Фернандез на Твитер напиша дека ќе се потруди да и помогне на Аргентина „да застане на свои нозе“. Тој по струка е адвокат, а беше и шеф на кабинетот на Кристина де Киршнер Фернандез.

0 Коментари

Остави коментари