Ферари му нуди нов договор на Фетел за значително помала плата
Foto

Ферари му нуди нов договор на Фетел за значително помала плата

Ферари изрази подготвеност за продолжување на договорот со Себастијан Фетел за уште една година, меѓутоа за значително помала плата од 40 милиони евра.

Според „Скај Спорт Италија, по одложување на трката за ГН на Австралија, тимот од Маринело му предложил нов договор на четирикратниот светски шампион на уште една година, со послаби финансиски услови од оние при актуелната соработка.

Ферари, пак, потпиша нов договор со Шарл Леклер со 2024 година, откако пилотот од Монако возеше неспоредливо подобро од германскиот колега во минатата сезона.

Доколку Фетел го одбие понуденото, тогаш Ферари ќе се обиде да го ангажира Даниел Рикардо од екипата на Рено, а како резервни опции се споменуваат Карлос Сајнц од Мекларен и Антонио Џовинаци од Алфа Ромео.

0 Коментари

Остави коментари