Фаучи ја прифати понудата на Бајден за главен медицински советник
Foto

Фаучи ја прифати понудата на Бајден за главен медицински советник

Главниот американски специјалист за инфективни болести, Ентони Фаучи, изјави дека ја прифаќа понудата на новоизбраниот претседател Џо Бајден да стане главен медицински советник на неговата администрација.

Претходно, Бајден соопшти дека имал средба со фаучи и го замолил да остане директор на институтот за алергија и инфективни болести, како и да ја заземе позицијата главен советник на новоформираната работна група за борба против коронавирус.

0 Коментари

Остави коментари