Ешли Барти се искачи на лидерската позиција на ВТА ранг листата
Foto

Ешли Барти се искачи на лидерската позиција на ВТА ранг листата

Австралијката Ешли Барти се најде на првото место на најновата ВТА ранг листа, додека досегашниот лидер, Наоми Осака падна на четвртото место. Победничката на УС опен, Бјанка Андреску бележи напредок од 10 места и сега е петта.

Пласман на најдобрите 10 тенисерки во светот:

1 Ешли Барти (Австралија) – 6501 бод.

2 Каролина Плишкова (Чешка) – 6125

3 Елина Свитолина (Украина) – 5032

4 Наоми Осака (Јапонија) – 4846

5 Бјанка Андреску (Канада) – 4835

6 Симоне Халеп (Романија) – 4803

7 Петра Квитова (Чешка) – 4326

8 Кики Бертенс (Холандија) – 4325

9 Серена Вилијамс (САД) – 3935

10 Белинда Бенчиќ (Швајцарија) – 3738.

0 Коментари

Остави коментари