ЕП одбојка: Белорусија ја победи Финска во тај-брејк
Foto

ЕП одбојка: Белорусија ја победи Финска во тај-брејк

На Европското одбојкарско првенство во текот на вчерашниот ден се играа натпревари од третото коло. Во најнеизвесниот дуел, Белорусија по голем пресврт се врати од 0:2 и на крајот ја совлада Финска со 3:2.

Токму Белорусија ќе биде противник на македонските одбојкари вечерва во меч од 20:30 часот.

Резултати од досега завршените натпревари од 3. коло:

Група А:

Португалија – Франција 0:3 (11:25, 20:25, 23:25)

Италија – Романија 3:1 (25:15, 25:14, 23:25, 25:14)

Група Б:

Србија – Словачка  3:0 (25:19, 25:20, 25:21)

Шпанија – Белгија  0:3 (17:25, 21:25, 14:25)

Група Ц:

Турција – Словенија 0:3 (28:30, 16:25, 23:25)

Белорусија – Финска 3:2 (13:25, 17:25, 30:28, 25:22, 15:13)

Група Д:

Чешка – Естонија 3:0 (25:18, 34:32, 28:26)

Холандија – Полска 0:3 (19:25, 18:25, 19:25).

0 Коментари

Остави коментари