Дендиас: Ќе се стремиме кон продлабочување на односите со северниот сосед
Foto

Дендиас: Ќе се стремиме кон продлабочување на односите со северниот сосед

Ќе направиме сé што можеме да се намалат негативните последици од договорот од Преспа, ќе се стремиме и кон продлабочување на односите со северниот сосед, но нема да толерираме нецелосна усогласеност, порача министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас во неговиот говор во грчкиот парламент.

Дендиас ги презентираше позициите на новата влада во надворешната политика и посебно се осврна на сите теми, меѓу кои и договорот од Преспа и односите со Северна Македонија.

0 Коментари

Остави коментари