Британскиот Парламент денеска повторно ќе гласа за предвремени избори
Foto

Британскиот Парламент денеска повторно ќе гласа за предвремени избори

Долниот дом на британскиот Парламент денеска ќе спроведе ново гласање за одржување предвремени парламентарни избори, што ги посакава премиерот Борис Џонсон во обид да се реши политичката криза околу Брегзит.

Џонсон повеќе нема мнозинство во парламентот, откако еден пратеник – кој овозможуваше мнозинство – се пресели во Либерално-демократската партија.

Минатата недела Парламентот го отфрли предлогот на Владата за одржување на изборите на 15 октомври.

Британскиот премиер сака изборите да се одржат пред самитот на Европската унија закажан за 17-18 октомври. Тој состанок би можел да биде последната шанса Лондон да постигне договор со Брисел за повлекувањето на Велика Британија од членството во ЕУ закажано за 31 октомври.

0 Коментари

Остави коментари