Брејк на Клиперс на теренот на шампионот Голден стејт
Foto

Брејк на Клиперс на теренот на шампионот Голден стејт

Екипата на Лос Анџелес клиперс рано утрово го победи шампионот Голден стејт на негов терен со 135:131, во вториот натпревар од серијата од првиот круг на НБА плејофот. Моменталниот резултат во серијата прв до четири победи е 1-1.

Домаќините добро го отворија натпреварот и по првата четвртина имаа осум поени предност (33:25). На полувреме „воините“ отидоа со големи +23 (73:50). Сепак, тимот од Лос Анџелес не се предаде и со одлична игра во вториот дел од натпреварот направи голем резултатски пресврт. Најпрво ја доби третата четвртина со 44:35, а во последниот 12 минути даде 41, а прими само 23 поени за конечен успех.

Најефикасен играч во победничкиот тим беше Лу Вилијамс со 36 поени. Во поразениот состав се истакна Стеф кари со 29 поени.

Следниот натпревар ќе се одржи во Лос Анџелес на 19 април.

Претходно во текот на ноќта, Филаделфија беше убедлива против Бруклин со резултат 145:123 и изедначи на 1-1 во победи.

0 Коментари

Остави коментари