Борусија Менхенгладбах нов лидер во Бундеслигата
Foto

Борусија Менхенгладбах нов лидер во Бундеслигата

Во натпревар од 9 коло од Германското првенство, фудбалерите на Борусија од Менхенгладбах го совлада Ајнтрахт со 4:2. Оваа победа му овозможи на тимот да стигне до 19 бода и да се искачи на првото место на табелата.

За домаќините стрелци на погодоците беа Турам (28. минута) Вент (45+2), Елведи (75) и Закарија (85).

Гостите реализираа преку Да Коста (59. минута) и  Хинтерегер (79).

Табела: Борусија Менхенгладбах 19 бода, Баерн Минхен 18, Фрајбург 17, Волфсбург 17, Борусија Дортмунд 16.

0 Коментари

Остави коментари