Борјан Бранковски прв настапи од македонските олимпијци во Токио, но не се пласираше во финалето
Foto

Борјан Бранковски прв настапи од македонските олимпијци во Токио, но не се пласираше во финалето

Репрезентативецот во спортско стрелаштво Борјан Бранковски е првиот македонски олимпиец, кој настапи на Игрите во Токио учествувајќи утрово во квалификациите во дисциплната 10 метри воздушен пиштол.

Бранковски не успеа да обезбеди пласман во финалната серија, завршувајќи ги квалификациите на 21. место со 573 погодени кругови (94, 93, 98, 95, 96, 97) во конкуренција на 36 натпреварувачи.

Финалната серија во која пласман обезбедија првите осумпласирани стрелци е подоцна денеска.

0 Коментари

Остави коментари