Американски медиуми: Калифорниските гласачи гласаа против отповикување на гувернерот
Foto

Американски медиуми: Калифорниските гласачи гласаа против отповикување на гувернерот

Израелскиот премиер Нафтали Бенет по враќањето од Египет, каде се сретна со египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси, нагласи дека создавањето палестинска држава ќе биде голема грешка.

– Се противам на палестинската држава. Мислам дека тоа ќе биде страшна грешка што ќе доведе до тоа страшната ситуација во Газа да се повтори во Јудеја и Самарија, изјави Бенет синоќа за израелскиот јавен сервис Кан, користејќи го библиското име на Западниот брег.

Тој алудираше на фактот дека екстремистички Хамас насилно ја презеде власта во Појасот Газа од Палестинската власт, во која доминира поумерениот Фатах, во 2007 година, по што ракетните напади врз јужен Израел станаа почести.

Израелскиот лидер заклучи дека Хамас или некоја друга радикална палестинска организација слично ќе ја преземе власта на Западниот Брег, контролирана од палестинската власт на палестинскиот претседател Махмуд Абас, и ќе ги претвори животите на Израелци во пекол.

 

Во серијата интервјуа пред Денот на покајанието, Јом Кипур, најсветиот во еврејскиот календар, објасни дека палестинската држава во овој момент не е остварлива и затоа прашањето дали да се поддржи не е релевантно, но е важно да обезбедат економски можности за Палестинците што ќе им го подобрат животот.

0 Коментари

Остави коментари