75 нови случаи на ковид 19, починати се 5 лица
Foto

75 нови случаи на ковид 19, починати се 5 лица

 Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5, Тетово-7, Кавадарци-8, Гостивар-8, Струмица-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-2, Неготино-1. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 136 оздравени пациенти од: Скопје-50, Куманово-16, Прилеп-2,Тетово-5, Струга-28, Охрид-18, Гостивар-2, Крушево-1, Кочани-1, Македонски Брод-1, Кратово-1, Свети Николе-10, Кичево-1.  

Починати се 5 лица, пациент од Скопје (52г.), два пациенти од Куманово (55 и 82г.), пациент од Гостивар (62г.) и пациент од Охрид (64г.) Четири пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11202,  бројката на оздравени пациенти е 7108, на починати е 505, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3589. Денес се евидентира еден контролен тест. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна: 

• Скопје 4946, активни 1342 

• Куманово 1094, активни 255 

• Дебар 206, активни 117 

• Штип 876, активни 434 

• Прилеп 333, активни 51 

• Тетово 1064, активни 222 

• Струга 458, активни 176 

• Велес 225, активни 21 

• Битола 143, активни 63 

• Охрид 275, активни 68 

• Кавадарци 81, активни 61 

• Гостивар 495, активни 287 

• Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци) 

• Струмица 38, активни 22 

• Крива Паланка 25, активни 11 

• Радовиш 29, активни 16 

• Крушево 16, активни 8 

• Кочани 106, активни 24 

• Пробиштип 57, активни 22 

• Демир Хисар 34, активни 27 

• Македонски Брод 37, активни 31 

• Пехчево 6, активни 0 

• Берово 8, активни 4 

• Валандово 6, активни 0 

• Виница 23, активни 19 

• Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)  

• Кратово 14, активни 7 

• Свети Николе 228, активни 142 

• Кичево 177, активни 109 

• Ресен 146, активни 26 

• Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија) 

Направените 830 теста се преку: ИЈЗ-466, ЦЈЗ Скопје-12, Авицена-56, Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-169, Систина со PCR метода -115, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-7, ГАК-5.  

Досега во земјата се направени вкупно  

106877 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациенти, 1 на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 3 деца позитивни, како и 6 пациенти суспектни на вирусот. 

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 89 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти. 

Во болницата во Битола се хоспитализирани 27, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 113 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.  

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)  

• Чаир – 167 

• Аеродром - 152 

• Бутел - 87 

• Гази Баба - 133 

• Центар – 110 

• Карпош – 112 

• Сарај – 62 

• Кисела Вода – 153 

• Ѓорче Петров – 93 

• Студеничани – 47 

• Шуто Оризари – 112 

• Арачиново – 26 

• Илинден – 23 

• Петровец – 16 

• Чучер Сандево – 8 

• Сопиште – 21 

• Зелениково- 7 

• Странец – 5 

• Нераспределен- 8

0 Коментари

Остави коментари