163 нови случаи на ковид 19, починати се 7 лица
Foto

163 нови случаи на ковид 19, починати се 7 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-33, Куманово-17, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-7, Тетово-13, Струга-3, Велес-6, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-5, Гостивар-8, Гевгелија-3, Струмица-18, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Валандово-2, Виница-2, Делчево-7, Свети Николе-1, Кичево-3, Ресен-2. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од: Скопје-46, Куманово-13, Штип-7, Прилеп-12, Тетово-3, Струга-2, Велес-1, Битола-3, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-12, Крива Паланка-2, Кочани-3, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-1, Делчево-4, Кратово-1, Кичево-3, Неготино-2. 

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088,  бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6406, активни 526

• Куманово 1628, активни 200

• Дебар 271, активни 38 

• Штип 1214, активни 68 

• Прилеп 574, активни 125 

• Тетово 1325, активни 126 

• Струга 633, активни 65 

• Велес 295, активни 22 

• Битола 253, активни 51 

• Охрид 398, активни 54 

• Кавадарци 207, активни 31 

• Гостивар 865, активни 87 

• Гевгелија 92, активни 56 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани) 

• Струмица 130, активни 66 

• Крива Паланка 86, активни 36 

• Радовиш 54, активни 11 

• Крушево 18, активни 2 

• Кочани 202, активни 60 

• Пробиштип 98, активни 19 

• Демир Хисар 61, активни 2 

• Македонски Брод 86, активни 11 

• Пехчево 42, активни 21 

• Берово 74, активни 24 

• Валандово 13, активни 4 

• Виница 96, активни 28 

• Делчево 135, активни 76 (28 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)  

• Кратово 24, активни 4 

• Свети Николе 310, активни 19 

• Кичево 294, активни 28 

• Ресен 155, активни 8 

• Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија) 

Направените 1721 теста се преку: ИЈЗ-525, ЦЈЗ Скопје-40, Авицена-254,  Биотек-154, МАНУ -91, Жан Митрев (Филип Втори)-175, Систина со PCR метода -165, лабораторија Лаор –50, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-76, Инфективна клиника-8, ГАК-17, Синлаб-166, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот. 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 2 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 74 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.   

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот. 

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 4, а вкупно хоспитализирани се 34 пациент. На респираторна машина се 3 пациенти. 

Во болницата во Битола се хоспитализирани 17, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 161, позитивни и сомнителни на ковид-19.  

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)  

• Чаир – 49 

• Гази Баба – 72 

• Аеродром - 83 

• Карпош – 71 

• Центар – 74 

• Кисела Вода – 48 

• Ѓорче Петров – 25 

• Бутел - 33 

• Шуто Оризари – 12 

• Студеничани – 9

 • Сарај – 15 

• Арачиново – 9 

• Илинден – 8 

• Сопиште – 2 

• Чучер Сандево – 2 

• Петровец – 5 

• Зелениково - 1 

• Странец – 4 

• Нераспределен-4

0 Коментари

Остави коментари