Ден на албанската азбука

22.11.2017 | 13:06
Прочитано: 536

Вицепремиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика  во владата  организира свечен прием по повод Денот на албанската азбука 22 ноември со кој се одбележуваат 109 години од битолскиот конгрес на кој таа била стандардизирана.

Претседателот на македонското собрание Талат Џафери упати честитка по повод 22 ноември - Денот на албанската азбука и рече дека негувањето на јазичните и културните богатства се влог во подобра иднина.

Вчера  беше одложена комисиската расправа за законот за јазиции  ќе продолжи по донесување на буџетот, а претседателот на комисијата за европски прашања, Артан Груби, рече  дека ја одложил расправата затоа што неделава Собранието треба да се занимава за клучни реформски прашања.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.