Ципрас: Има напредот во разговорите, но сеуште нема решение

17.05.2018 | 16:46
Прочитано: 1445

„Грција и ПЈРМ разговараа околу спорот за името, но сеуште не се во позиција да зборуваат за конкретен договор“ - изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на денешната прес конференција на самиот на ЕУ во Софија.

Грчкиот премир пред новинарите се осврна и на разговорите кои ги водел со Заев, кој истакна дека двајцата разговарале околу едно решение за името.

"Ние опфативме голем дел од проблемите, но сеуште има долг пат да се чекори", рече Ципрас и потенцираше дека има голем број прашања кои го попречуваат напредокот во преговорите посредувани од Обединетите нации за решавање на деценискиот спор.

„И двајцата би сакале да видиме резултат во време на самитот на ЕУ кон крајот на јуни". - додаде Ципрас.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.