Бундестагот ја реизбра Ангела Меркел за канцелар

14.03.2018 | 11:04
Прочитано: 594

Долниот дом на германскиот Парламент, Бундестагот денеска ја реизбра лидерката на Христијанско демократската унија (ЦДУ), Ангела Меркел за нов, четврти, мандат на функцијата канцелар на Германија.

За изборот на 63-годишната Меркел гласаа 364 пратеници, 315 беа против, а деветмина се воздржаа од гласање.

„Го прифаќам изборот“, изјави Меркел по гласањето.

Владината коалиција на Меркел, во која покрај ЦДУ, влегуваат и нејзината сестринска партија, баварската Христијанско социјална унија (ЦСУ) и Социјалдемократската партија на Германија (СПД), има вкупно 399 места во 709-члениот Бундестаг.

Трите партии ја сочинуваа и досегашната „голема“ владина коалиција, но формирањето на новата Влада не одеше лесно, па Меркел е реизбрана на функцијата дури 171 ден по изборите, одржани на 25 септември минатата година.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.