Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на Грујевски и Бошкоски

20.10.2017 | 12:21
Прочитано: 938

Поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски денеска ќе бидат изведени пред Судот во Солун, поради поседувањето  лажни патни документи со кои престојувале во Грција, наведува АНА-МПА.

На нивното прво појавување пред грчкиот јавен обвинител во Солун, тие ги отфрлиле обвинувањата од македонските власти, оценувајќи ги како политички мотивирани. Притоа, побарале да не бидат екстрадирани во Македонија, бидејќи стравувале дека нивниот живот ќе биде доведен во опасност.

Во македонските документи доставени до Интерпол се посочува дека станува збор за двајца високопозиционирани членови на тајните безбедносни служби.

Апелацискиот суд во Солун следните денови ќе одлучи дали Грујевски и Бошкоски ќе бидат депорирани во Македонија.

МВР синоќа го доби известувањето од Интерпол-Атина за Бошкоски и Грујевски кои се бараа со меѓународна потерница, а завчера беа приведени во Солун и веднаш го препрати до Министерството за правда за тоа да ги подготви потребните документи за екстрадиција.

Канцеларијата за конзуларни, економски и трговски работи на Република Македонија во Солун вчера го информира македонското Министерството за правда дека Грујевски и Бошкоски во текот на денот ќе бидат изведени пред Обвинителство во Солун, каде ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени се до комплетирање на предметот на екстрадиција.

Скандалот со прислушувањето во Македонија почна во 2015 година и предизвика политичка криза во земјата.

Грујевски и Бошкоски беа уапсени завчера на аеродромот во Солун, обидувајќи се да излезат од Грција со лажни бугарски пасоши.

Двајцата се обвинети од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување на  граѓани и за уништување на системите за прислушување, случаи познати под името „Тврдина - Таргет“ и„Тврдина 2“.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.