Апелација потврди уште 4 одлуки на Кривичен за притворот за осомничените од 27 април

22.02.2018 | 13:54
Прочитано: 2820

Апелациониот суд ги потврдил одлуките на Кривичниот суд за сите осомничени за 27 април чии жалби беа вчера разгледани на јавни седници. Според тоа, во притвор и понатаму останува пратеникот Сашо Василевски, а Апелација ги одбила жалбите и на началникот во МВР Душко Лазаров, шефот на обезбедување на поранешниот спикер Трајко Вељаноски, осомничениот Горан Ѓошевски и на Митко Пешов, началник на посебните и специјалните единици.

Денеска Апелација треба да ги разгледува жалбите и на пратениците Љупчо Димовски и Крсто Мукоски. Димовски се жали на одлуката за продолжување на куќниот притвор, додека Мукоски на одлуката за продолжување на ефективниот притвор.

За неколку дена пак истекуваат и триесетте дена за колку што им беше продолжен притворот на осомничените за крвавиот четврток и Обвинителството за организиран криминал ќе треба да достави нов предлог за мерки за осомничените. 


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.