Амбасадорот на САД во Панама поднесе оставка: Не можам да му служам на Трамп

12.01.2018 | 21:25
Прочитано: 1552

Амбасадорот на САД во Панама Џон Фили поднесе оставка, посочувајќи дека чувствува дека повеќе не е подготвен да му служи на американскиот претседател Доналд Трамп.

Како млад службеник на надворешно политичките служби, дадов заклетва дека верно ќе му служам на претседателот и на неговата администрација на аполитичен начин, дури и кога можеби не се согласувам со одредена политика. Оние кои ме обучуваа јасно ми ставија до знаење дека доколку верувам дека не сум во состојба, имам чесна обврска да поднесам оставка. Дојде тој момент, наведе Фили во писмото упатено  до Стејт департментот.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.