Албанскиот Парламент не избра претседател на земјата поради бојкот на опозицијата

19.04.2017 | 21:54
Прочитано: 3500
Албанскиот Парламент денеска не успеа да избере претседател на земјата бидејќи опозицијата, која повикува на формирање преодна влада и бара организирање „чесни“ избори, и натаму ја бојкотира работата на Парламентот, пренесоа француските медиуми.
 
Социјалистичката Влада на премиерот Еди Рама одлучи да не поднесува кандидатура во првиот круг од изјаснувањето. Владеачките партии ја повикаа опозицијата да се врати во Парламентот, во кој таа отсуствува по сопствена иницијатива од средината на февруари и да се постигне консензус за името на новиот претседател на републиката.
 
Според албанскиот Устав, за изборот на претседател на земјата се потребни гласовите на 84 од 140-те членови на Парламентот.
 
Владеачката коалиција веќе располага со ова мнозинство.
 
Вториот круг од изборот е предвиден за утре.
 
Доколку пратениците не успеат да изберат претседател на земјата по пет круга гласање, Парламентот треба да се распушти  и да се организираат нови парламентарни избори.

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.