27 професори си заминале од Европскиот универзитет

29.03.2013 | 17:08
Прочитано: 106531

27 професори и асистенти од Европскиот универзитет си заминале од професорските места поради неисплатени плати.

Информацијата за 24 Вести ја потврдуваат професорите кои напуштиле, но засега сакаат да останат анонимни. Според нив, последните две плати ги добивале на рака и не им биле исплаќани никакви придонеси. Сопственикот на колегиум ги информирал дека сметките му се блокирани и дека не може да ги исплаќа до јуни, по што повеќето од професорите и асистентите одлучиле да си заминат.

Екипата на 24 вести објаснување побара и од дел од студентите на Европскиот универзитет. Не сакаат да зборуваат пред камера, но потврдуваат дека дел од професорите навистина заминале. Велат дека веднаш им била најдена соодветна замена.

Ни сопственикот, Бојо Андревски не сакаше да даде изјава. Сметал дека засега немало потреба, а кога ќе имало самиот тој ќе не контактирал.

Од Министерството за образование велат дека  се информирани за заминувањето на група професори, но не знаат дали им е најдена замена и што се случува со предавањата. Од Просветникот инсперкторат, пак, велат дека во тек е инспекциски надзор и повеќе детали најавија за следната недела.

Дали заминувањето на професорите од Европски може да предизвика и одземање на акредитацијата – засега никој од надлежните  не може да каже, бидејќи процедурите биле сложени. Во Законот не постои прецизна одредба колку професори треба да има еден универзитет, но таа може да се пресмета индиректно,  бидејќи е прецизирано дека еден професор може да држи најмногу осум предмети.

На Европски има шест факултети  во прв и втор циклус на студии, со просек по 40 предмети по факултет. Во случај секој од професорите да држи по најмногу 8 предмети, тогаш секој факултет треба да има по пет професори или за шесте факултети во двата циклуси вкупно 30 професори.

Во законот има уште една нејаснотија околу  тоа дали сите професори мора да се во редовен работен однос, а јасно е определено и дека хонорарно професори  може да се регрутираат само од други универзитети или факултети со кои Европски има договор. Одговорот на сите овие дилеми треба да го даде Просветниот иснпекторат.


Елена Џугуманова

Коментари (32)

jug

Do JAS . Zarem ne se sramis da go opravdas gazdata za ona sto 27 profesori go napustile tvojot fakultet.Od kade ke najde zamena za niv vladata ke mu prati . More begaj od toj fakultet diplomata pet pari nema da ti vredi.

profesor

Nemoj da mislis deka nema da najde profesori vejke beja najdeni uste pred da si zaminat tis sto go napustija fakultetot sekogas se ima plan b ke vidite od ponedelnik.

Анонимен

Eeee "golem coveku" se smeese na makata na A1, so toa se ulizuvase na vlasta. Ne go podrzuvam Velija no nikogas netreba da se raduvas na tugjata maka. Ne se sitam so ova sto ti se desava pa i so AB TV no iskreno pa i ne mi e maka. Gospod ti sudi ...

Анонимен

Mojot sin zavrsi tamu.Mozam da kazam deka dosta trud vlozi.Kapital nemame ama se sto zarabotev gi dadov za obrazovanie.Sega sprema magisterska, zdosadeno mu e od u;enje no sto da pravi nema rabota
kaj i da kunkurira sekogas e medju prvi tojca. ednas od 100 kandidati i nisto moze i da nemas ic skolo ama so portokalova kniska odma sovetnik, sorabotnik, a nasite deca ke cmaat.Problemot so profesorite si e nivna rabota

Анонимен

velija nemal cimer mozebi so bojo mu odi muabetot moze da go poseti vo idrizovo

saso

Apsolutno si vo pravo. Jas samo se prasuvam sto ce bide vo idnina - ce ima li prodavacki vo supermarket, cistacki, vozaci na avtobus, rudari ...

Анонимен

Да бе ќе има, со дипломи од Европски Универзитет и од ФОН

Jas

Nastavata si se odrzuva vo najnormalni uslovi , nie sme zadovolni od uslugite na ovoj fakultet ! A toa sto nekoi profesori ne bile zadovolni , si imaat poptpolno pravo da napustat rabotno mesto ... Kako sto kaza Bojo " Univerzitetot go napustija onie sto baraa premnogu a davaa premalku " !

Анонимен

Професорите што се останати не се способни час од 45 минути да исполнат, а камо ли два три часа...нека ве лаже вас газда, нашол овци да им ги собира парите...да Ве седне некој со студент од државен што има завршено да ве истестира во основно ќе треба да ве вратат

Jas

Malku bar pocit da pokazea kon studentite od koi leb jadea 3 godini , uste 3 meseci ne mozea li da izdrzat?

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.