24 анализа - Диво насеље – две години потоa

Диво насеље – две години потоа – 8 доживотни казни, 13 по 40 години и 4 ослободителни. Одбраната најавува жалби и бара меѓународна истрага, осудените го прозваа директно лидерот на ДУИ, Али Ахмети за одговорност, а на сметката на Ахмети стигнаа политички рафали и од неговите опоненти во албанскиот кампус. Меѓународна истрага најавува и власта. Ќе се стигне ли конечно до одговор на прашањето што се случи на 9 мај 2015, кој заврши кобно за осуммина припадници на македонската полиција, но и кој и дали некој стои зад крвавите настани. Анализираат безбедносниот експерт Благоја Марковски, поранешниот началникот во БЈБ Љубомир Ѓурчевски, аналитичарот и уредник на „Лајм“, Исен Салиу. Во емисијатa ќе ги чуеме и дел од аргументите на дел од адвокатите на одбраната.

See video

Емисии

23.07.2018 - 17:05
Тема: Заев по лидерската средба: Постигнат договор за ДИК, за финансирање на партии и пржинска влада
23.07.2018 - 16:28
Тема: Алергија од сонце Гостин: д-р. Искра Петровска Шешова, спец. дерматолог
20.07.2018 - 17:26
Тема: Тв референдум: Дали сте за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција?
20.07.2018 - 16:30
Тема: ХРОНИЧНА СРЦЕВА СЛАБОСТ Гостин: м-р д-р Маргарита Ристовска-спец. по медицина на труд.