„УЧК на врвот во АРМ“ – напиша ДУИ на Фејсбук

19.02.2013 | 17:03
Прочитано: 130048

УЧК на врвот во АРМ -со овие зборови од коалицискиот партнер во власта ДУИ се пофалија на својата Фејсбук страна веднаш до фотграфијата на примопредавањето на министерската функција на Талат Џафери, кој во 2001-ва беше познат како командант Форина.

Џафери на позицијата министер доаѓа од пратеничките редови во кои ќе остане запамтен  по тоа што со молчење ги опструираше расправите на законот за бранителите.

Досегашниот министер Бесими пак кој се прослави како прв човек на македонската одбрана кој со војници на АРМ положи цвеќе на гробовите на убиените припадници на УЧК кај Слупчане, ротира во секторот евроинтеграции.

Во испразнетата министерската фотелја за локална самоуправа од денеска Тахир Хани – екс заменик министер за транспорт и врски. Вели дека ќе ги заврши сите проекти кои министерството веќе ги започнало. Еден од нив е и плоштадот Скендер Бег во Скопје.

Ротацијата и пополнивањето на испразнетите министерски места доаѓа одкако двајца од министрите од албанскиот политички блок доставија оставки бидејќи влегуваат во градоначалничката трка.

 

Михајло Видимлиски

Коментари (39)

Puk

Da mu se pluknam na vmrovcive na cesta sto ja imaat

Анонимен

Ako ne daj boze pukne nova vojna koj li ke odi na front? Jas ne...

Анонимен

IMAME LI DOSTOINSTVO?IMA LI NEKOJ MAZ STO CE KAZE DOSTA?TIE STO UBIVAA MAKEDONSKI SINOVI,SEGA STANAA KOMANDANTI.LUDILO

Анонимен2

Sega armijata ke bide oblecena so nova uniforma na UCK!!

prilepcanec

bas sakam da znam provladinite profili so ultranacionalisticki obelezja so ima da kazat za ova ...

Анонимен

Vaka se gradi Macedonia i ova e vistinski patriotizam,pa dobro e noviot minister ima vistinska obuka vo vojna vo redovite na "uck" samo napred Macedonio ke stigneme sigurno vo EU,pozdrav do site makedonci takanareceni spankovci neka rakopleskaat na ovie slucki:)

Анонимен

Ova samo vo makedonija. Toj sto te ubival da bide na vrvot na ARM.

Makedonec

Uste malku ke treba i decata da gi ucime Albanski...E jas nema!!..begam od dupkata pa na Grujo i Branko decata i vnucite neka mu ja mislat.

Анонимен

Ova e vrvot,poloso ne moze da bide. Eeee Gruevski,se ti padna vo voda. Na zdravje.

od setr memet

Abe ne zamerajte deca bea tie za vreme na vojnata koj na odmor u grcka koj na skolo so znaat tie koj e komandant forina sega im treba za glas u parlament.Kabaetot e kaj nas postarite koj ne terase da gi glasame pa itoa tripati e pa ete ni gi sega

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.