„Сан-Диск“ го изработи најмалото УСБ на светот

10.01.2018 | 10:58
Прочитано: 1955

Технолошките компании постојано се натпреваруваат која може да „складира“ повеќе меморија во што помал простор. Новиот победник е израелско-американската фирма Сан-Диск, со својот УСБ флеш драјв за смартфони со капацитет од еден терабајт.

Сепак, во поглед на капацитетот, тие не го надминаа минатогодишниот рекордер Кингстон, каде што во малку поголемо од просечното УСБ, сместија два терабајта.

УСБ-то на Сан-Диск има широчина помала од паричка од 50 евроценти. А, се работи за најновата технологија УСБ-Ц, што значи дека тој стик може да се приклучи во Андроид телефон.

Изумот се уште е во фаза на тестирање, а се претпоставува дека ќе чини 500 долари.


The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.